Böcek İlaçlamaları Hangi Aşamalarda Yapılır?

Böcek İlaçlamaları Hangi Aşamalarda Yapılır?

Böcek ilaçlama aşamaları haşere uzmanı tarafından keşif yapıldıktan sonra uygulanmaya başlar.
Böcek ilaçlama aşamaları keşif yapan uzmanın incelemeleri sonucu başlar ve haşereler yok olana kadar devam eder. Bunları sırayalayacak olursak:
keşif yapılması
ilaçlama tekniğinin belirlenmesi
ilaçlama yapılması
ilaçlama sonrası temizlik ve kontrolün sağlanmasıdır.
Keşif, uzmanın mekandaki haşere türlerini tespit etmesiyle başlar. Bazen pire için şikayeti olan bir mekanda tahta kurusu ya da fare gibi zararlılar da görülebilir. Bu durumda mekan sahibi bilgilendirilir ve iyi sonuç alınması açısından en uygun ilaçlama tekniği uygulanır.
Uygulama sonrası, tamamen temizlik sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Eğer ortamdaki haşreler temizlenmemişse yeni bir temizlik sağlanır. Gene uygulama baştan yapılır ve kesin sonuca ulaşılır.
İşi uzmanına bırakarak haşere sorunundan kalıcı olarak kurtulmanız mümkün olabilir. Kendi imkanlarınızla haşere sorununu çözmek size masraflı ve yorucu gelebileceği gibi etkin bir çözüm de sağlamaz. Bu işi yapayım derken zehirlenebilirsiniz.
Böcek İlaçlama Sonrası Temizlik
Kuru ve sıvı ilaçlamadan hangisi seçilmişse temizlik de o şekilde yapılır. Mesela kuru ilaçlama yapılan bir yere ıslak temizlik yapılmaz. Önce kuru temizlik yapılır, sonrasında ıslak temizli yapılır. Temizlik hijyenin kalıcılığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak temizliği yapılan bir mekanda gereken uygulama sonrasında dip köşe temizlik yapılması tavsiye edilir. çoğu böcek ilaçlama firması, uygulama yaptığı yerlere belge verir. Böyle durumlarda işyerinizin düzenli olarak ilaçlandığı kontrollerde ortaya çıkmış olur.

İşyerlerinde İlaçlama Yapılabilir

Böcekler sadece evlerde değil işyerlerinde de büyük sorundur. Hijyen gerektiren işlerde de normal bir ofiste de çalışanların refahı ve sağlığı için temizlik yapılmalıdır. Belirli periyotlarla ilaçlama yaptırılmasını sağlayan ve bunu belgelendiren firmalar, denetimlerde sorunla karşılaşmaz. Bir yemek imalathanesi, haşere ve fareleri en çok çeken yerdir. Bu alanın güvenliğinin sağlanması için sık sık kontroller yapılması önemlidir. Bakanlıktan denetime gelen kişilerin ziyaretlerinde hijyen yeterliğine sahip olmayan firmalar süresiz bile kapatılabilir. Ondan dolayı bu tür yerlerde ilaçlama zorunlu hale gelmiştir.

Günümüzde işini başarıyla gerçekleştiren böcek ilaçlama firmaları vardır. Bu firmalara güvenerek hayatınızı kabusa çeviren haşere sorunundan kalıcı olarak kurtulmanız mümkün olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamam Böcekleri Nerelerde Yaşar ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.