Fare İnsana Zarar Verir Mi?

Fare İnsana Zarar Verir Mi?

Günlük yaşamda sıklıkla denk gelinen ve pek çok ortamda yaşayabilen hayvanlardan biri olan fareler insana zarar verir mi diye merak eden kişi sayısı fazladır.
Fareler insana zarar verir mi sorusunda yönelik çok sayıda açıklama vardır. Fareler kemirgen hayvanlar sınıfına girdiklerinden dolayı buldukları besinleri kemirerek yeme özelliğine sahiptir. Diş yapıları sağlam olduğu için en sert mermeri bile kemirip delebilirler. Bu nedenle farelere karşı her zaman dikkatli olmakta yarar vardır.
Fareler insanlara çok çeşitli yönlerde zarar verebilirler. Besinden ekine, hayvanlara ve hayvansal gıdalara doğrudan etkisi bulunan fareler insanlara hastalık bulaşmalarına neden olurlar. Bundan dolayı farenin bulunduğu ortamla temas halinde olan kişilerin yedikleri içtikleri besinlere dikkat etmeleri gerekir. Aksi durumda çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Farelerden İnsanlara Hastalık Bulaşması
Fareler yolu ile insanlara bazı hastalıklar bulaşabilir. Çok çeşitli bulaşma şekilleri olan bu hastalıklara karşı tedbirli davranmakta yarar vardır. Genellikle besinler yoluyla insana hastalık geçmesi farelerin tükürüklerini ya da dışkılarını ilgili besinin üzerinde bırakmasıyla meydana gelir. Bunu anlamanın yolu ilgili ortamda fare olup olmadığını kontrol etmektir. Farenin gezdiği yerlerdeki besinlerden uzak durulması gerekir.
Farelerden insana hastalık geçme durumu farelerin insanları ısırması ya da kemirmesi sonucunda da meydana gelebilir. Bunu fark etmek kolaydır ve gerekli tedbirler alınabilir. Farelerin genelde insanları uyurken ısırdığı yönünde açıklamalar vardır. Bunun haricinde farelerle birlikte insanlara bit, kene, pire gibi diğer canlılar da geçerek insan sağlığına zarar verebilir.


Farelere İnsanlar Bireysel Müdahale Etmeli Mi?
Fareleri ortadan kaldırmak adına ilaçlama yöntemine başvurulur. Bu konuda hizmet veren firmalar vardır ve farelere önlem için bunlarla çalışılmalıdır. Farelere karşı bireysel şekilde müdahale etmek etkili bir sonuç vermeyeceğinden dolayı bu işte uzman olmuş kişilerden yardım alınması fayda sağlar. Bireysel olarak ev ya da diğer ortamlar ilaçlanmak istendiğinde yanlış ilaç kullanma ya da bu ilaçlardan zehirlenme olasılığı vardır. Aynı zamanda çevreye de zarar verme olasılığı bulunduğundan dolayı farelere karşı çözüm işi profesyonel kişilere bırakılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Akrep İnsanı Sokar mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.