Fareler Neyle Beslenir?

Fareler Neyle Beslenir?

Fareler hem etçil hem de otçul olarak beslenir. Bunun anlamı fareler yaşam alanında bulduğu her türlü besini tüketerek hayatta kalır.
Fareler neyle beslenir? Fareler insanın tükettiği her türlü yiyeceği yemektedir. Ayrıca bulunduğu ortamdaki böcek ve haşere türlerini de besin olarak kullanır. Tarla faresi ve kör fare türleri ekinlerin olduğu alanlarda yaşamalarından dolayı bu alanda bulunan bitki ve bitki köklerini kemirmektedir.
Neden Çatı Arasını Severler
Çatı bölümlerinin sıcak, kuru ve güvenli olması fareler için ilgi çekicidir. Fareler bu bölümde üremekte ve yuvalarını inşa etmektedir. Dışkı ve idrarlarını yaparak yiyeceklerini bu bölümde saklamaktadır. Küçük tünelleri kullanarak istedikleri gezen fareler sizleri ciddi bir maddi zarara uğratır. Hastalık ve koku yayan fareler evin ve mutfağın içine girerek kiler içerisinde ki yiyeceklere de hastalık bulaştırır.


Tavan arası insanların çok fazla uğramadığı bir gölümdür. Peki, farelerden nasıl kurtulursunuz? Farelerin karşı koyamadığı yem tuzakları kullanabilirsiniz. Tuzakları tavan arasına yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra tuzakların neler yapabileceğini görebilişiniz. Fareler tavan arasına saklanabilir. Fakat mutlaka beslemek için fareler saklanma yerlerini terk etmek zorundadır. Fıstık ezmesi farelerin en sevdiği yiyeceklerden bir tanesidir. Tavan arasına fareleri göremezsiniz.
Çatı ya da diğer bölgelerde farelerden arındırmanın en iyi yolu, fare zehiri kullanılmasıdır. Bunun nedeni çatı üzerinde tuzakların iyi bir şekilde hazırlanamamasıdır. Zehir kullanırken mutlaka eldiven giyilmelidir. Kullanılacak olan zehirleri ıslanmayacak alanları koymazsanız fare bu yemi daha kolay bulacaktır. Bu zehirleri kullanırken sadece farelere odaklanılması gerekir. Zehri başka canlıların kullanmayacağını bilmelisiniz. Fareler havalandırma delikleri, apartman boşluğu, tel ve boruların evin içine girdiği bölümlerden giriş yapabilir. Fareler bu bölümlere girerek yuva yapmaya başlar. Farelerin İçeri nasıl girdiklerini bulana kadar farelerden etkin bir şekilde kurtulamazsınız. Bu yüzden fare ilaçlama firmalarından destek almanız gerekir. Profesyonel yardım alarak eviniz ya da bahçenizde bulunan bu tehlikeden kurtulabilirsiniz. Kendi başınıza yapacağınız zehirleme çalışmaları yeterli olmayacaktır. Bunun nedeni sorunun kaynağını tam olarak bilememenizden kaynaklanır. Bu nedenle destek için hemen ilaçlama firmalarını aramanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Fare İnsana Zarar Verir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.