Fumigasyonla Haşere Gruplarına Kesin Çözüm

Fumigasyonla Haşere Gruplarına Kesin Çözüm

Yaşam olan her yerde bize sıkıntı veren haşerelerden kurtulmak için fumigasyon yöntemi en etkin çözümdür.

Haşere ilaçlama yaptırmak istediğinizde fumigasyon alternatifi karşınıza çıkabilir. Bu yöntemi tercih etmenizin birçok avantajı vardır. Bunlardan bahsedeceğiniz ama öncesinde zirai ürünlerin depolandığı alanlar, mobilyalar gibi yerlerde yumurta bırakan zararlıları tamamen yok etmek için halen bu tekniğin kullanıldığı bilinmelidir. Depolanan ürünlerin kurtarılmasını sağlayan bu teknik tüm dünyada tercih edilmektedir.

Elbette bu yöntemin sizin için uygun olup olmadığının belirlenmesi için profesyonel haşere uzmanı destek ve öneri verecektir. Güvenilir bir firmayla çalıştığınızda haşerelere kesin çözüm bulacağınız birçok alternatif ilaçlama tekniği olacaktır.

Neden Fumigasyon?

Zararlı böcekler için en ideal üreme yerleri mutfaklar ve gıda depolarıdır. Birkaç böceği gözden kaçırmanız kısa sürede milyonlara ulaşarak popülasyonun yayılmasına neden olur. Malların taşınmasını sağlayan tahta paletler bile bu böceklerin yayılmasına neden olur. Farkında olmadan böceklenen ürünlerinizin ıskartaya çıkmasına neden olan zararlılara karşı önlem almak istediğinizde fumigasyon ilaçlama etkilidir.

Direkt olarak ürünlere uygulanır ve difüzyonlar yüksek olduğu için en uç kısımlara bile yayılabilir. Belirli bir süre alanın kapalı kalmasını gerektirir. Zararlıların tüm çeşitlerini (yumurta, larva, yetişkin) yok edebildiği için sonuç açısından memnun edicidir. İnsan sağlığı için de ölümcül etkisi olan bu gazların özel kıyafetlerle uygulanması gerekir.

Konteynerler, silo ve fabrika depoları, deniz taşıtları, tahta paletler gibi ürünlerde fumigasyon yapılması gerekir. Özellikle konteynerlerde yapılması ciddi bir gerekliliktir.

Kimyasal Bir Yöntemdir

Fumigasyon tekniği kimyasal bir yöntemdir. Bu yüzden bilinçli bir şekilde ilaçlama yapılması önem taşır. Sıcaklık ve uygulama dozunun bilinmesi gereken fumigasyon işlemi için bilinç ve deneyim önemlidir. Ortamın sıcaklığına göre ayarlanan dozun kullanılması, böceğin solunumunun artıp azalmasıyla ilgilidir. Alüminyum fosfit, magnezyum fosfit ve metil brömür gibi fumigant çeşitleri kullanılarak ilaçlama yapılır.

Fosfin gazı 48 saatte maksimum seviyeye ulaşır. 75 saat içinde de gaz çıkışı tamamlanarak zararlılar yok edilir. En az 3 gün olması gereken fumigasyon süresi, soğuk ortamlarda daha da uzatılır.Bu sebeple dikkat etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kendi Kendini Yiyen Hamam Böcekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.