Gümüş Böceği

Gümüş böceği adı üzerinde gri gümüş rengindedir, vücudu üçgen biçiminde olan gümüş böcekleri kuyruğuna doğru daralır. Gümüş böceklerinde küçük 4 tane ayak bulunur ve kuyruğunda 3 adet kıl vardır. Nemli ve sıcak yerlerde yaşamayı seven gümüş böcekleri ilk olarak parlak olması ile göze çarparlar. Ortalama olarak 2 ile 5 cm arasında olan gümüş böceklerinin boyları beslenmesine göre değişmektedir.

Gümüş böceği evlerdeki tahıl ürünlerine aşırı derecede zarar verir ve kağıt, naylon benzeri maddeleri de yer. Bu böcekler insan ve hayvan kanı ile beslenmedikleri için kesinlikle doğrudan insanlara ve hayvanlara zarar vermezler, dolaylı yollardan zarar veren bu böcekler pis lağım sularından ve evlerin çatılarında yuva yapıp üredikleri için besinlerimizin üzerine bıraktığı salya ve dışkılar ile insanlara mikrop bulaştırabilir.

Gümüş böcekleri evlerimizin nemli yerlerinde mutfak, banyo, çatı katı, merdiven boşlukları ve bodrumlarda yuva yaparlar ve burada üreyip çoğalırlar. Bir yumurta bırakmada yaklaşık olarak 90-140 arasında yumurta bırakan gümüşün böceği çok hızlı bir şekilde üreme sağlarlar. Yaklaşık olarak 1 yıl yaşayan gümüş böcekleri senede 2-3 kez yumurta bırakır.

Gümüş böcekleri halk arasında gümüşcük, gümüşcün ve çok sık ayaklı böcek olarak bilinir. Besin maddelerimize bulaştırdığı mikrop ile insanlara hastalık bulaştıran gümüş böcekleri zararlı haşereler arasında yer almaktadır ve mücadelesi hızlı üredikleri için oldukça zordur..

Gümüş böceği ilaçlama ve mücadele

Gümüş böcekleri yaklaşık 1 yıl yaşayan uzun ömürlü böceklerdendir. Bu böcekler yılda 2-3 kez yumurta bırakmaktadır ve her defasında 100- 150 tane yumurta bırakabilir. Bu böcekler evlerimizde bulunan tahıl ürünlerine aşırı derecede zarar verir. Gümüş böceği ile3 mücadele bireysel olarak zor iştir. Gümüş böcekleri dayanıklı bir böcektir ve uzun ömürlü bir böcek olduğu için profesyonel bir ilaçlama ve teknik bir ilaçlama gümüş böceklerinden yüzde yüz kurtulmanızı sağlayacaktır. Biz böcek ilaçlama firması olarak tüm zararlı böcekler ile mücadelede yüzde yüz olumlu sonuç sağlarken gümüş böcekleri ile de mücadelemizde kesin olumlu sonuç almaktayız.

Bir önceki yazımız olan Bağcılar Semtinde Akrep sorunu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.