Hamam Böceği ile Mücadele

Hamam böcekleri kontrollü ve etkin mücadele edilmediği sürece bulundukları ortamlarda ilaçlama yapılmadığı zaman hızla üreyerek çoğalırlar. Bir hamam böceğinin ömrü 1 ile 2 yıl arasındadır. 21 günlük yumurtlama dönemlerinde bir defada 20-40 arası yumurtayı doğaya bırakırlar. Ev ve işyerlerinde yeterince ilaçlama uygulaması yapılmadığı zaman taşıdıkları salgın hastalık mikroplarını insanlara bulaştırarak halk sağlığını tehlikeye atarlar. Bu yönden böcek ilaçlama uygulamalarının önemi büyüktür. Dünya nüfusunun %25’i ve astım hastalarının %70’inin hamam böceklerine karşı alerjisi vardır. Günümüzde birçok ilaçlama şirketi gelişen bilim ve teknoloji sayesinde en modern cihazlarla haşere ve böceklerle mücadeleye katkı sağlamaktadır. Ev ve işyerleri ile hastane, okul, cami, sosyal tesisler gibi kamu kurum ve kuruluşlarının temiz ve Hijyen olması sağlanarak halk sağlığı teminat altına alına alınmaktadır.

İlaçlamanın tarihsel geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Sümerler tarafından kene ve böcekler sülfür bileşikler kullanılmak suretiyle yok edildiklerine dair kayıtlara rastlanmaktadır. Birçok ilaçlama servisi günümüzde deneyimli ve uzman kadroları ile bu hizmeti kaliteli bir şekilde vermektedir. Haşere ve böcekleri taşıdıkları salgın hastalık mikropları ile başta tifo, tifüs, verem, veba ve sarılık gibi hastalıklarla toplum sağlığını tehdit ederler. Haşere ilaçlama uygulamaları ile bu tür hastalıklar da önlenmiş olmaktadır. Ayrıca fare cinsi kemirgenler elektrik kablosun ve havagazı borularını kemirerek başta yangınlar olmak üzere birçok felakete de neden olurlar. İlaçlama fiyatları tespit edilirken ilaçlama yapılacak alandaki haşere ve böcek türleri ile bunların sayısal çokluklarına dikkat edilir.

İlaçlama uygulamaları birçok böcek ilaçlama servisi tarafından genellikle sıvı ilaçlama ve jel ilaçlama olarak yapılmaktadır. Bu ilaçlama yöntemleri sayesinde ev ve işyerlerinde etkin ve kalıcı çözümler sağlanabilmektedir. Ayrıca hastane, okul, cami gibi halkın yoğun olarak bulundukları yerlerle diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temiz ve Hijyen olması için her bölgede faaliyet gösteren bir haşere ilaçlama şirketi vardır. İlaçlama uygulamasını yapacak olan firmaları seçerken deneyimli uzman kadroya sahip, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olan ve yaptığı işe önem veren ciddi firmaları seçmeye özen göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Evimde Akrep Çıktı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.