Hamam Böceği

İrili ufaklı parlak görünümlü kahverengi ve siyahımsı böceklerdir. 3000’in üzerinde çeşidi bulunur ancak 10 çeşidi insanlar için önemli sorunlar oluşturmaktadır.”Dictyoptera” familyasından olan bu böcekler yumurta yöntemiyle çoğalırlar ve bir yumurta paketinden 35-40 yavru meydana getirmektedirler.Hızla ürerler, üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar, yılda 8-10 defa yumurtlarlar.

Yumurta kesesinde 30-40 yumurta bulunur, 300C ‘de yumurtalar 18 günde açılır, Yumurta Nimf-Ergin dönemleri vardir. Nimfler 4-8 ay içerisinde ergin hale gelirler, 6-20 ay yaşam süreleri vardir. Bu böcekler çok iyi saklanırlar, hızlı koşarlar ve hızla ürerler. Hamamböcekleri geceleri hareketlidir, gündüzleri ise deliklerde, çatlaklarda ve cisimlerin aralarında kendilerini gizlerler. Pek çok türünün kanadı vardır ancak nadiren kullanırlar. Hamam böceklerinin üst kısımlarında, iskeletlerinin altında bulunan yağ tabakası, böceğin enerji deposunu oluşturur.Bu ilaçların etkilerini azaltır. Nemli, loş, sıcak yerlerde sürüler halinde yaşar ve barınırlar.

(Hamamlar, kalorifer odaları, fırınlar, bulaşık ve giderlerin içi, mutfaklar, depolar, bodrum katları, kapalı çöplükler, tuvalet ve banyolar, foseptikler, logarlar, havalandırma kanalları ve bacaları)