Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böcekleri inanılmaz değişik haşere türlerindendir. Omurgansız haşere türü olması ektra değişiktir. Genellikle kalorifer etrafında oldukları için halk tarafından kalorifer böceği denmektedir. Evinizin genellikle mutfak ve banyo tarafında yaşamlarını sürdürürler ve çok hızlı üreme sağlayan haşereler arasındadır. İnsanların yedikleri yiyeceklerle beslenen kalorifer böcekleri insanların yaşadıkları yerlerde çoğunlukta bulunurlar ve mücadelesi nerdeyse en zor haşere türüdür. Çünkü hem çok hızlı hemde algısı çok güçlü böceklerdir. En değişik özelliğide bir gecede 5 km yol yapabilmektedirler. Yani şöyle söyleyelim bir apartmanı bir gecede dolabilmektedirler. Üremesi çok hızlı olduğu için ilaçlamasıda çok önemlidir.Ancak bünyesinde mühendis bulunan firmalar başaçıkabilir bu haşereyle.Çünkü yumurtalarını nereye sakladığını nerde bıraktığı önemlidir. Kalorifer böceklerinin yumurtaları ilaçlardan etkilenmemektedir. Bu nedenle yumurtalar bulunup açılmalıdır. İçlerinden 80-90 a yakın yavru çıkmaktadır.

Kalorifer böcekleri sıcak yerleri ve yaşam alanlarını tahrik etmektedir. Sağlık ve huzursuzluk bakımından bu haşerelerin uzman firma tarafından ilaçlanması gerekmektedir. Sağlık bakanlığından onaylı belgelerimizle istanbul ilaçlama tarafından bu haşereleri ilaçlıyoruz.

Kalorifer Böceği Mücadelesi Nasıl Olur ?

Bu haşere türü en sık karşılaşılan böceklerdir.Genel olarak gıda işletmelerinde , otellerde , restaurantlarda , cafelerde , evlerde , depolarda , apartlarda , apartmanlarda yani kısacası her alanda olabilmeye yeteneğine sahip tek haşeredir.Hamamböceğinden ayrılan özelliği renkleridir.Bu haşerelerde hamamböcekleri gibi hareket ederler ve aynı familyaya sahip canlılardır.Üremeleri ve saklanmaları çok iyi olduğu için çok dikkatli şekilde ilaçlaması yapılmalı ve özellikle gıda işletmelerinde ayda bir olacak şekilde periyodlar belirlenerek kontrolü sağlanmalıdır.Tek sefer yapılan uygulamalar çözüm getirmeyecektir.İlk yapılan ilaçlamada sorun azalır fakat bitmez.Bu sebeple 1 ay sonra tekrar böcek ilaçlama yapılmalı ve haşerelerin ölmesi sağlanmalıdır.Bu durum yaz döneminde 15 güne de çekilebilmektedir.

Kaloriferböceği ilaçlaması kokusuz sıvı , kokulu sıvı ve jel ilaçlama olarak yapılsada gıda işletmelerinde sadece jel ilaçlama işlemi kullanılmaktadır.Bu ilaçlama metodu hem gıdalara ilacın sıçramasını engeller hemde haşerelerin ortalık yerde ölmemesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Evi Pire Basması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.