Karınca İlaçlama

Karıncalar Neyle Beslenir?
Karıncalar genel olarak insanlar tarafından önemsenmemektedir. Evde, bahçede ya da yiyeceklerin üzerinde bulunması bizi korkutmamaktadır.
Genellikle karıncalar insanlar tarafından zararsız olarak görülür. Tarih boyunca karınca kolonisi sistemleri insanları hayrete düşürmüştür. Hayvanlar aleminin toplum olarak en gelişmişi olan karıncalar farklı türlerde hayatlarına devam etmektedir.


Karınca Türleri
Karıncaların binlerce türü doğada yer alır. Yeryüzünün pek çok bölgesinde hayatlarını devam ettirmektedir. Bir karınca topluluğunda işçiler, erkekler ve kraliçe karınca yer alır. Erkekler ve kraliçe genel olarak kanatlıdır. İşçi karıncalar ise kanatsız, kısır dişilerdir. Erkekler sayı olarak az ve kısa ömürlü canlılardır. Erkek karıncaların tek amacı kraliçeyi döllemektir. Yuvanın temizliği, yavruların bakımı ve yiyecek bulunması gibi işlerin tamamın işçi karıncalar tarafından yapılır. Evde, bahçede ya da sokakta gördüğünüz karıncalar genel olarak işçi karıncadır.

Neyle Beslenirler?
Karınca türleri bir çok yiyecekle beslenir. Bununla beraber karıncaların büyük bir bölümü sıvı yolu ile beslenmesini sağlamaktadır. Emmek için tasarlanmış ağzı bulunan karıncaların sindirim sistemlerine sadece sıvılar girer. Yiyeceklerinin büyük bir bölümünü şekerli gıdalar oluşturmaktadır. Karıncanın başında uzun duyargalar yer alır. Bu duyu organı sadece dokunma değil koku alma işlevlerini de başarılı bir şekilde yürütmektedir. Duyu organları karınca türlerinin kokuyu izleyerek yolunu bulmasına ve iletişim kurmasına yardımcı olur. karıncaların yere dökülmüş olan şekerli gıdaları algılayıp başına üşüşmeleri duyu yolu ile olmamaktadır. Karınca türleri yiyecek aramak ve keşif yapmak için ilk olarak öncü grupları bu bölgelerde dolaştırmaktadır. Herhangi bir alanda tek başına amaçsız şekilde dolaşan karıncaları görürseniz bu grupların öncü grup olduğunu anlayabilirsiniz. Öncü gruplar yiyecek buldukları zaman, yuvaya dönerken özel bir kimyasal madde salgılar. Bu salgı diğer karınca türlerinin bu izi takip ederek yiyeceğe ulaşmasını sağlamaktadır.
Bulunan yiyecek ne kadar büyükse öncü karıncalar heyecanlanmakta ve daha fazla kimyasal salgılamaktadır. Bu daha fazla karıncayı alarma geçirerek, yiyeceğe saldırmalarına neden olur. Bu nedenle şeker ve şurup ürünler karıncanın çok sevdiği yiyeceklerdir. Başıboş dolaşan bir karınca bu ürünleri gördüğü an hemen diğer karıncaları uyararak ortalığında aniden karınca basmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan Böcek İlaçlamaları Hangi Aşamalarda Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.