Kertenkele ilaçlama

Kertenkeleler hepimizin bildiği canlılardır. Görüntü olarak oldukça ürkütücü oldukları için insanların en çok ürktüğü canlıların başında gelmektedir. Kertenkeleler ormanlık alanlarda taş diplerinde ve duvarlarda görülen canlılar olarak ifade edilebilir. Otlarla beslendikleri kadar küçük böcek ve haşere türleri ile de beslenebilirler. Çok hızlı hareket etmeleri onların en büyük özellikleri arasında yer almaktadır. Sürüngen olarak ifade edilen canlıların başında gelmektedir. Her türlü yaşam koşuluna çok daha kolay bir şekilde ayak uydurabilirler. Bu özelliği sayesinde dünyanın her yerinde kolaylıkla yaşayabilirler. Kertenkelelere her bölgede rastlayabiliriz. Farklı isimlerle anılabilen bu canlılar yaşam ortamlarımıza çeşitli yollardan girebilirler. Özellikle tek katlı ve bahçeli evlerin en büyük sorunlarından birisi eve kertenkele girmesi sorunu olarak ifade edilebilir. Bu durumda müdahale edilmesi gerekmektedir. Ancak öncesinde çok dikkatli davranarak çeşitli önlemler almak gerekmektedir.

Kertenkeleler evlere girdikten sonra kendilerine bir kuytu köşe buldukları için fark edilmeleri oldukça zordur. Karanlığı seven bir canlı olarak karanlıkta ortaya çıkarlar ve çok hızlı hareket ettikleri için yine fark edilmezler. Kertenkeleler sanıldığı kadar zararlı canlılar değillerdir. İnsanları ısırmazlar. Ancak yaşam alanı içerisinde besin maddelerimiz ile çok yakın bir ilişki kurdukları için çeşitli mikrobik hastalıkların taşıyıcısı olarak ifade edilebilirler. Bu durumda kertenkeleleri ortadan kaldırılmasının en etkili yolu kertenkele ilaçlama uygulamalarıdır. Ancak bu ilaçlamanın bilinçsiz kişiler tarafından yapılması onların bağışıklık sistemini güçlendirerek ilaçlara karşı direnç göstermelerini sağlayacaktır. Bu durumda piyasada bulunan birçok profesyonel kertenkele ilaçlama firmaları ile görüşerek yardım almak gerekmektedir.

Kertenkele ilaçlama işlemlerinde kullanılan ilaçların tümünün sağlık bakanlığından onaylı güçlü ürünler olması gerekmektedir. Bu durumda kertenkele ile mücadeleçok daha basit bir hal alacaktır. Çünkü sağlık bakanlığı farklı haşere türleri için farklı ve etkili ilaçlar belirlemiştir. Bu güçlü ilaçların bilinçsiz kişiler tarafından kullanılması bazı ölümcül sonuçlara yol açmaktadır. Kertenkele ilaçlama için bir ilaçlama firmasından yardım almak gerekiyorsa detaylı bir araştırma yapmak çok önemlidir. Bu araştırma sayesinde hem isteklerimize hem de bütçemize oldukça uygun bir firmayı kolaylıkla bulabiliriz. İlaçlama firmalarının en çok dikkat etmesi gereken ayrıntı ise sağlık bakanlığından onaylı izin ve belgelerinin bünyelerinde bulundurulması gerekmektedir. Bu sayede yapılan işlemlerin tümünün yasal ve bilinçli bir şekilde yapıldığını ifade edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Hamam Böceği ile Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.