Kırkayak

Kırkayak vücudu yumuşak halkalar şeklinde çiyan böceğine benzeyen zehirli bir böcektir. Vücudun da bulunan ayak sayısı oldukça fazladır. Her halkada 4 ayak bulunmaktadır. Kırkayağın boyları yaşadığı alanlara göre değişmektedir, 2 ile 17 santimetre arasında bulunan boyları tropik iklimlerde ise 20 santimetreyi de bulabilir.  Dünya üzerinde 7000 ürerinde kırkayak türü bulunmaktadır. Kırkayakların biyolojik yapısı çiyan ile neredeyse aynıdır. Bu böcekleri birbirinden ayırmak için çiyan da bulunan halkalarda 1 çift ayak bulunurken kırkayak böceğinde 2 çift ayak bulunmaktadır ve çiyan etçil beslenen bir böcektir kırkayak ise otçul beslenir.

Kırkayak böceği sıcak ve ılıman iklimleri seven bir böcektir. Gündüz nemli yerlerde yaşamayı seven kırkayak böceği geceleri besin bulmak için yuvasından çıkar ve bitkisel olarak yaprak gibi veya çürümüş her türlü bitkisel maddeler ile beslenebilir.

Kırkayakların en büyük zararlarından biriside bahçemizde bulunan bitkilerin köklerine zarar vermesidir. Kırkayaklar sürüler halinde bahçemize gelerek çok hızlı bir biçimde mahsullerimize zarar verebilir.

Kırkayak böceği yumurta ile çoğalan bir böcektir. Dişi kırkayak yumurtalarını topraktan yaptığı yuvalarda saklar ve onları korur. Yumurtadan  12 veya 16 gün sonra yavru kırkayaklar yumurtadan çıkarlar.

Kırkayak böceği ölene kadar sadece birkaç defa deri değiştirir.  Kırkayak deri değiştirdikten sonra halka sayılarında artma görülür. Kırkayakları insan ve hayvan dışkısı ile beslendikleri içinde tam bir mikrop taşıyıcı bir böcektir.

Kırkayak ilaçlama ve kırkayak böceği ile mücadele

Kırkayak böcekleri çiyana benzeyen ve öiyan gibi zehirli olan zararlı bir böcektir. Kırkayak böceği nemli yerleri sevdiği için evlerimize gelmesi yuva yapması ve evimizin bir köşesinde yaşayabilir. Kırkayak böceği oldukça saldırğan bir böcek türüdür. Hızlı üreyen bu böcekler ile mücadele etmek oldukça zor iştir. Kırkayak ilaçlama konusunda oldukça başarlı olan bağcılar böcek ilaçlama firmamız kırkayak ile mücadelede yüzde yüz garanti vermektedir. Kırkayak ilaçlama ve kırkayak böceği ile mücadele için bizi arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Salyangozlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.