Otel İlaçlama

Oteller gerek tatil zamanları gerek bulunduğunuz ilde misafir ağırlamak ve ya konferansların düzenlendiği kapalı alanlardır.Bu alanlarda hergün yüzlerce farklı insan konaklamada ve giriş çıkış yapmaktadır.Özellikle yurtdışından gelen ve bunların kaldığı oteller daha fazla milletten insanın gelmesinden dolayı haşere açısından daha riskli gruptadır.

Otel İlaçlama Nasıl Yapılır ?

Otel , pansiyon , tatil köyü gibi alanlar her türlü haşereye karşı mutlaka ilaçlanmalıdır.Bunların başında fare , hamamböceği , pire , tahtakurusu gelmektedir.Sürekli olarak odaların farklı farklı kişiler tarafından kullanılması haşere riskini çok yükseltmekte ve mutlaka haşere sorunu olmadan önlem içinde olsa ilaçlama yapılması sağlanmaktadır.Bu sebeple otellerin aylık rutin olarak ilaçlanması ve yıl bazında 12 defa ilaçlama yapılması kesinlikle önemlidir.Haşere ilaçlama yapılmayan otellerde haşere sorunları oluşacağından dolayı hem orada kalan hemde çalışanlar için çok ciddi riskler ve bir noktadan diğer noktaya taşıma sorunu ortaya çıkacaktır.Bunun önüne geçmek için kalacağınız otelin haşere ilaçlama yapılıp yapılmadığını öğrenip o şekilde rezervasyon yaptırmanız şiddetle tavsiye olur. Otel ilaçlama genel olarak fareler için istasyon dizilimi şekilde , hamamböcekleri için jel ilaçlama ve sinekler için efk (sinek yakalama cihazları ) konarak yapılmaktadır.Sıvı kokusuz ilaçlama yapıldığıda bazı durumlarda olsada genel olarak yapılan rutin ilaçlamalar bu şekilde olmaktadır.

Haşere İlaçlama Yapılmayan Otellerde Bizleri Bekleyen Riskler

  • Tatil için gittiğimiz ve yılın tüm yorgunluğunu atmak rahat uyumak ve kalkmak istediğimde bir durumda iken ilaçlama yapılmayan bir otele denk gelip tahtakurusu sorunu ile kaşınarak uyanabilirsiniz.
  • Odalarınızda bıraktığınız eşyalara fareler zarar verebilir ve hastalık yapabilir.
  • Pire sorunu olan bir otel ise odadan çıksanız dahi arabaya hatta gittiğiniz diğer yerlere taşımak sureti ile gün içerisinde sürekli kaşıntı olabilir.
  • En önemlisi kaldığınız odadaki haşere sorununu valiz ve eşyalarınızla tatil bitimi döndüğünüz eve taşıyabilir ve bu sorunla birde burda uğraşabilirsiniz.

Tüm bu saydığımız sorunlar böcek ilaçlama yapılmayan otellerde genel sorunlardır ve sizlerde tatilinizi zehir etmek istemiyor rahat bir tatil geçirmek ve dinlenmek istiyor iseniz mutlaka otel ayırtmadan önce ilaçlama yapıldığına dair belgelerinin olup olmadığını sorunuz ve bu yönde otel seçimini yapınız. Otel ilaçlama yapılmayan yerleri kesinlikle tercih etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Okul İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.