Salyangozlar

Salyangozlar yumuşakçalar grubuna giren sürüngen bir böcektir. Nemli yerleri seven salyangozlar yağmurlu günlerde ve havaların soğuk olduğu dönemlerde salyangoza bol miktarda rastlanmaktadır. Salyangozların vücudunda bol miktarda su vardır ve bu yüzden aşırı soğuk günlerde salyangozlar donabilir. Sıcak havalarda yerin altına veya ağaç kovuklarına saklanan salyangozlar Marmara, Karadeniz ve Göller yöresinde daha çok görülürler.

Salyangoz böcekleri otçul olarak beslenirler ancak etçil olarak beslenen salyangoz türleri de vardır. Otçul olarak beslenen salyangoz türleri evlerimize veya bahçemizde bulunan bitkilerimize aşırı derecede zarar verirler.

Salyangozların vücudu üzerinde sümeğe benzeyen bir sıvı vardır. Kaygan özelliğe sahip olan bu sıvı sayesinde kolayca kayarak sürünebilir. Salyangozların kabukları kıvrımlı bir şekildedir ve salyangoz kaygan özelliği ile kabuğunun içine kolayca girip çıkabilir.

Salyangoz böceğinin işitme duyuları bulunmamaktadır. Başındaki antenleri sayesin de  görmede, tat almada ve koku almada yardımı olmaktadır. Kışın aşırı soğuklarda kendisini soğuktan korumak için kabuğunun içine girerek hava almasın diye kabuğun açık olan yerleri zar ile kapatır.

Bir önceki yazımız olan Gümüş böcekleri ne şekilde ürer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.