Sinek Sorunu İçin Yapılması Gerekenler

Sinek türleri iki kanatlılar ya da çift kanatlılar olarak iki gruba ayrılır. Sinek böcek takımından eklembacaklıların ortak ismidir.
Karasinek
Karasinek türleri kanatlı böceklerin içinde, uçma konusunda yetenekleri ile adından söz ettirir. Bu türler arka kanatlarında bulunan denge organı sayesinde üstün uçma yeteneklerine sahiptir. Bu uçma yetenekleri sayesinde her bölgeyi istila edebilir. Bu sinekler insanların yaşadığı her alana kolayca gelebilir. Karasinekler gıda ya da çöple beslenmelerinden dolayı vücutlarına yapışan çok çeşitli hastalılar bulunur. Bu hastalıkları da gezindiği her yere bırakır. Karasineklerin en büyük özellikleri arasında beş dakikada bir dışkılamasıdır. Bu yüzden vücutlarına yapışmış dışkılarla gezen karasinekler dizanteri, hepatit, çocuk felci ya da verem gibi hastalıkları insanlara bulaştırır.


Sivrisinek
Sivrisinek, çift kanatlılar takımında yer alır. Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesler çıkarması nedeniyle kolayca tanınan sivrisinekler son derece narin böceklerdir. Sivrisinekler kan taşımalarından dolayı hastalık bulaştırma riskleri bulunan canlılar arasındadır.
Sinekler havaların ısınmasıyla ile beraber sayıları hızlı artan haşere türlerinden bir tanesidir. Sokakta ya da evde ortaya çıkan sinekler kaşıntıya neden olmakla kalmaz taşımış olduğu mikropları insanlara ve hayvanlara da bulaştırır. Sinek türleri genel olarak çürüyen ve bozulan organik atıklardan beslenmektedir. Bu yiyeceklerin üzerinden çoğaldıklarından hastalığa neden olan mikroorganizmaları da beraberlerinde getirmektedir. Yapılan araştırmalar sineklerin 100 kadar mikroorganizma taşıdıklarını göstermiştir. Bu hastalıkların arasında ciddi sağlık sorunlarına neden olan mikroorganizmalarda yer alır. Sinekler sadece insan ve hayvanları değil bitkilere de zarar verir.
Alınacak Önlemler
Mutfakta yer alan küçük sineklerden kurtulmak için sorunun kaynağı olan meyve ve sebzeleri atabilirsiniz. Mutfak içerisinde buzdolabında ve mutfak dolaplarında yer alan gıdaların durumunu sıkı şekilde takip edebilirsiniz. Bu önlemlere rağmen bazı zamanlarda sinek istilaları beklemediğiniz bir yerden ortaya çıkabilir. Ev içerisinde nemli olabilecek bölgelere karşı dikkatli olmalı ve çöpün ağzını açık bırakmamanız gerekir. Eğer başa çıkamadığınız sorunla karşılaşırsanız evinizi ve mutfağınızı ilaçlatabilirsiniz. Sineklere karşı marketlerde sprey ürünler yer alır Fakat sıktığınız ortamın havasız kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bu önlemlere rağmen sineklerden kurtulamadıysanız ilaçlama firmalarından destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tespih Böceği İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.