Tespih Böceği İlaçlama

Tespih böceği, oldukça küçük boyutlarda, genel algıda zararsız olarak bilinen fakat insan sağlığı için zararlı olabilen bir böcek türüdür. Karşılıklı ve birbirine simetrik dizilmiş birçok ayağı olan, dış dünyadan bir tehlikeyle top şeklini alan ve ismini de buradan alan bir canlı türüdür. Tespih böceği vücudunun sadece üst kısmını kalın kitin tabakasıyla örter. Çeşitli renklerde olabilir: gri, kahverengi vb. Renkleri her zaman mattır. Tespih böcekleri bitkisel ürünlerle beslenirler; nadir olarak görülen türlerinde hayvansal ürünlerle beslenenler de bulunmaktadır. Bitkisel ürünlerle besleniyor olmaları, onları bizim evimize getiren nedendir. İlk olarak girdikleri evde beslenen çiçek, bitki gibi canlıların köklerinden beslenerek onlara zarar verirler. Genelde bunları bulamayınca daha da ileri giderek evdeki meyve ve sebzelerden beslenirler. Yedikleri yemeklerde salyalarını ve dışkılarını bırakırlar ve bunların içinde insan sağlığına zarar veren bakteriler ve virüsler bulunmaktadır.Tespih böcekleri nemli, küflü alanlarda yaşamayı severler ve pis ortamları özellikle kendilerine yaşam alanı edinirler. Evlerin bodrum katları ve tavan katları yaşamak için en çok seçtikleri alanlardır.

Birçok böcek türünde olduğu gibi tespih böcekleri de, sabit vücut ısısına sahip olmamanın bir getisi olarak gündüzleri pasif ve dinlenerek vakit geçirir. Geceleri ise oldukça aktiftir. Açık bırakılan gıdalar birincil hedefleridir ve açık bırakılmış meyve ve sebzeden mutlaka beslenirler. Ardından biz bu bitkileri veya meyveleri tükettiğimizde, bağışıklık sistemimize sorun çıkartacak tüm tespih böceğinin salyasındaki bakterileri vücudumuza almış oluruz.

Tespih böceklerinin, nemli ve küflü ortamları sevdiğinden bahsetmiştik. İlaçlamadan önce tam verimli bir ilaçlama olabilmesi için evde nemli veya küflü alan varsa bu alanlarda kurutma işlemi yapılması çok faydalı olacaktır. Profesyonel bir tespih böceği ilaçlama müdahalesi olmadığı sürece, bu böcekler sayılarını giderek artan katlar halinde sayısını arttırabilir. Kişisel müdahaleler bu canlılara karşı gelişmiş üreme yetenekleri ve gözden ve el ile ulaşılabilecek yerlerden uzakta yaşamalarından dolayı etkisiz kalmaktadır.

Tespih böcekleri için en etkili yöntem hangisidir?
Tespih böceği ilaçlama işleminde bu canlılara karşı özel ilaçlar kullanılır. Sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar kullanıldığında ve ilaçlama izni ve ruhsatları olan firmalardan yardım alındığında çözüm garantidir. Tespih böcekleri hızlı yer değiştirebilen canlılar değildir ve bu yüzden müdahale etmesi oldukça kolay canlılardır. Bu böceklere karşı mücadele ederken sıvı ilaçlama yöntemleri idealdir. Bu yöntem esnasında uygulanan alanın bir süre kapalı kalması gerekmektedir ve mümkünse evin boşaltılması gerekmektedir. İlaçlamanın ardından iyi havalandırma insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Tespih böcekleri birçok yere yayılabileceğinden lokal müdahale çözümlerindense genel ilaçlama çok daha etkili olmaktadır. Lokal müdahalede mekanın sadece yarım saat kapalı kalması yeterli olacaktır. Yine de tespih böceklerinin tüm yuva yerlerinin yok edilmesi adına lokal uygulamalar tercih edilmemelidir.
İlaç seçiminde sağlık bakanlığından onaylı ilaçlar, su bazlı insan sağlığına zararı olmayan ilaçlar seçilmelidir. İlaçlama şirketinin seçiminde de çok dikkat etmek gerekiyor. İlaçlattıktan sonra sorunun geçmemesi veya geçse bile kısa süreli bir şekilde ancak sorunun üstesinden gelen yetersiz ilaçlamalar çok sık karşılaşılan durumlardır. Evde böceklenmenin verdiği rahatsızlığın yanında tehlikeli sindirim sistemi rahatsızlıklarına da yol açan tespih böcekleri ancak ve ancak profesyonel bir ilaçlama hizmeti ile kesin çözüm olacak şekilde müdahale edilebilir. Özellikle kimyasal maddelerin kullanıldığı böylesi bir ilaçlama hizmetinde, o kimyasal maddelerin her türlü havalandırmaya rağmen bir şekilde mutlaka vücudumuza işleyeceğini düşünürsek,yücel ilaçlama firması seçiminde ne kadar dikkatli olmak istediğimizi bir kez daha anlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Fare ilaçlama ‘da Kaliteli ve Güvenilir Hizmet başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.